טיול נשים לבורמה (מיאנמר)

אל לב הקסם

מסתורית, יפה ופורטת על מיתרי הלב. חייכנית וענוגה. מרגשת, לעתים עד דמעות. זוהי בורמה. המילים קטנות לתיאור החוויה הבורמזית... יותר נכון, את התחושה שאופפת אותך בעודך נמצאת שם.

 

בורמה כל כך יפה. יופי המתבטא באנשיה ה'עשויים מחומר מיוחד', יפים מבחוץ ומבפנים. כמה עדינות, נדיבות ורוך. החיוך שלהם ממיס גם את הלבבות הקשוחים ביותר... יופי המתבטא גם במקדשים ובפגודות המוזהבות ובנופים שחודרים ללב ולנשמה. פיסת גן עדן על פני האדמה... כל אלה ועוד מרחפים מעל בורמה ובתוכה, ויוצרים מארג קסום.

בורמה משאירה בך איזו כמיהה לפשטות, בריאה ומבריאה, כזו שנדמה כנמצאת בהישג יד של ההוויה היומיומית שלנו, אך כה חמקמקה....

"האהבה מכירה מגוון רב כל כך של צורות. יש לה הרבה פרצופים מיוחדים במינם, שהדמיון שלנו אינו מסוגל לדמות את כולם. החוכמה היא היכולת לזהות אותה כאשר היא ניצבת מולנו" (מתוך 'אומנות ההקשבה לפעימות הלב'). מוזמנת לזהות את אחד מהיבטיה של האהבה בדמותה של בורמה, במסע מופלא המוביל אל לב הקסם שלה.

- נשמח לשמוע ממך -

arrow&v

- מסלול הטיול -

יום 1-2 - תל אביב - בנגקוק - ינגון

טיסה לבנגקוק, ממנה נמשיך בטיסה לינגון, בורמה. הגעה לינגון בשעות הערב (יום מס' 2). 

בכל עיר בעולם, השוק הינו מקום בו מתקיימת מערכת יחסים, ולא רק בין קונים ומוכרים. נתחיל את מערכת היחסים שלנו עם בורמה בביקור בשוק הלילה של ינגון, כולל טעימות ראשונות מהאוכל הבורמזי.

יום 3 - ינגון - מנדאליי - מוניוואה

בשעות הבוקר המוקדמות נצא בטיסה למנדאליי, העיר השניה בגודלה בבורמה המשמשת כמרכז תעשייה ומסחר גדול.

רבים מהבורמזים בשלב כלשהו במהלך חייהם, עוטים עליהם גלימת נזירים ועוברים לחיות וללמוד במנזר. נגיע לאחד המנזרים הגדולים בעיר, נסייר במתחם המעניין הכולל בית ספר ונצפה בנזירים כאשר הם מתאספים בשקט ובסדר מופתי, בטורים ארוכים, לקבלת האוכל המרכיב את הארוחה האחרונה שלהם להיום. התושבים הבורמזים חרוצים ביותר. את ה"הוכחה" לכך נראה בסדנה לייצור עלי זהב; במיומנות רבה, סבלנות וכוח פיזי, רוקעים על פיסות זהב עד לקבלת המוצר הסופי - דפי זהב קטנטנים ודקיקים, מהם מכינים גם עלים, אותם מדביקים המאמינים על פסלי הבודהא והסטופות כחלק מפולחן בודהיסטי.

בורמה היא אחת המדינות העיקריות בהן היא מופקת אבן החן ג׳ייד, הנחשבת לאחת האבנים היקרות בעולם (לעתים אפילו יותר מיהלום), כאשר היא עומדת בכל האיכותיות והקריטריונים. נבקר בשוק הג'ייד ונוכל לראות המוני דוכנים המציגים את האבנים במבחר עצום של צורות וגוונים, את עבודות החיתוך והליטוש ואת אופן המסחר. 

ממנדאליי נמשיך לכיוון מוניוואה ובדרך נבקר באתר מרשים ביותר: מתחם מקודש של אלפי עצי פיקוס קדוש ('בודהי טרי'; העץ תחתיו ישב הבודהא כשהגיע להארה), ביניהם נטועים אלפי פסלי בודהא, מחזה מרהיב. על גבעה מול המתחם הזה ייחשף בפנינו עוד מראה מהפנט; פסל בודהא עומד, השני בגודלו בעולם, השולט על הנוף האזורי, ועוד פסל בודהא ענק בתנוחת שכיבה. בארוחת הערב נטעם מאכלים בורמזיים מסורתיים טעימים, עוד דרך לחוות את אורח החיים המקומי.

יום 4 - מוניוואה - בגאן

בדרך לבגאן נבקר בעוד כמה אתרים מעניינים. נחצה את הגשר מעל נהר הצ'ידווין ונגיע ל-פו ווין טונג, קומפלקס של 947 מערות בודהיסטיות עתיקות, חצובות באבן חול ומכילות פסלי בודהא רבים וציורי קיר.

נמשיך לפגודת סמבודהי, המעוטרת בצבעי זהב ואדום, שסביבה יותר מ-800 סטופות ועוד כ-500,000 פסלי בודהא הממוקמים בכל מיני נישות בקירות החיצוניים, על התקרה, במעברים ובכל פינה אפשרית. באחת מהפינות, נוכל עוד למצוא כדור אבן מיוחד – את סודו נגלה כבר שם...

עדיין בדרך לבגאן, נעצור בשוק של פאקוקו, שגולת הכותרת שלו היא אזור הטאנאקה; כאן נגלה את אחד מסודות היופי של נשות בורמה, כשסופסוף נבין מהי אותה אבקה צהבהבה שנשות בורמה מורחות על פניהן, ואף נראה כיצד מפיקים אותה. מפאקוקו נצא בהפלגה לבגאן, ונזכה לנקודת מבט מיוחדת על הפגודות המגיחות מתוך פני השטח השטוחים.

בגאן שבעברה הרחוק היתה מרכז בודהיסטי חשוב ואתר עלייה לרגל, הפכה עם הזמן לפארק לאומי מרשים, בית לאלפי מבנים דתיים, חלקם עדיין עומדים גאים בשלמותם.

יום 5 - בגאן

לצד אלמנט הנתינה, דת הבודהיזם הינה אחד הדברים החשובים והמכובדים ביותר בבורמה. הנזירות מהווה חלק מחיי היומיום גם של אלו שאינם נזירים, ואת הביטוי לכך נראה בשעות הבוקר המוקדמות, כשנצא לצפות במצעד איסוף המזון של הנזירים. צעירים ובוגרים יוצאים למסע ברחבי העיר כשהם נושאים כלי חרס או מתכת, אליו הם אוספים את תרומות המזון הנמסרות על ידי התושבים המקומיים, כל אחד על פי יכולתו.

נחזור למלון לארוחת בוקר ונצא שוב לסיור ברחבי בגאן היפה. נצא אל השוק המקומי ובין דוכני פירות וירקות, עשבי תיבול ותבלינים, נגלה מהם המרכיבים המשמשים את המטבח הבורמזי. נבקר בכמה מקדשים יפים המציגים ציורי קיר עתיקים, כל אחד והסגנון הייחודי שלו. אל חלקם ניכנס פנימה ועל חלקם נצפה מבחוץ, על אלו שעוצמתם מתבטאת דווקא במעטה ובעיטורים החיצוניים.

אחת האומנויות המפורסמות של בורמה והמומחיות של בגאן הינה ייצור של עבודות לכה מסורתיות. נבקר בסדנה שבה נראה את שלבי העבודה השונים - לא ייאמן כמה מאמץ מושקע עד לתוצאה הסופית, אפילו במוצר הקטן ביותר.

יום 6 - בגאן - מינדאט

הבוקר נעבור לנסיעה בוואנים שיובילו אותנו בדרכים המפותלות למדינת צ'ין, הנחשבת לאחת הפחות מפותחות ומתויירות של בורמה. הררית ומרוחקת, על הגבול עם בנגלדש והודו, זהו ביתם של הכפרים המסורתיים המאוכלסים על ידי אנשי צ'ין הידידותיים, שבטים בעלי מסורת עתיקה. הדרך לאזור אמנם כרוכה בפיתולים, אך 'שכרה בצידה' - זהו המקום המושלם להתהלך בפיסת אדמה בתולית יחסית, ולחוות חוויה אנתרופולוגית במיטבה! 

מדינת צ'ין ידועה בעיקר בגלל מנהג מסורתי שחלף מהעולם (או שלא... למרות שהמנהג כבר אסור ע"פ החוק בבורמה); קיעקוע פני הנשים. על פי אחת המסורות בנושא, הנשים עברו קיעקוע כדי שלא יהיו אטרקטיביות בעיני השליטים הבורמזים. הנשים מספרות כי הקעקועים הוטבעו כסימן לנשיות ויופי. נגיע למינדאט, עיר קטנה הממוקמת על צלע גבעה בגובה של כ-1,500 מ', המציעה הרפתקאות ונופים יפים מסביב. נצא לטיול בעיירה, ניכנס לבתים ונפגוש לראשונה בנשים המיוחדות, עם דוגמאות שונות של קעקועי פנים, כך הן נבדלות מהשבטים האחרים.  נלך גם לכפר הסמוך לעיירה, בין השבילים והבתים וניחשף לסגנון הבניה ושיטת החקלאות הייחודיות לאזור זה.

יום 7 - מינדאט - קנפלט

עדיין במינדאט, נבקר במוזיאון ביתי קטן, המציג פריטים שנאספו על ידי בני המשפחה; כלי ציד, תכשיטים ובגדים. נצא בנסיעה (בדרך לא סלולה) לכיוון הר ויקטוריה. בדרך אל "קצה העולם ועוד קצת", נעבור בכפרים קטנטנים ונפגוש במקומיים הידידותיים. נצא להליכה מרעננת בהר ויקטוריה, הגבוה במדינת צ'ין (3,053 מ') וחלק מהפארק הלאומי שלה. נהנה מנופים יפים, משקט מהמם השורר כאן, מעצי רודודנדרון יפהפיים הגדלים בשיפועי ההר בצורות שונות ומשונות וממגוון ציפורים שההר הוא ביתן.

נמשיך בנסיעה לכיוון קנפלט ונעצור להתרעננות בבית המלון (בקתות עץ על כלונסאות – חוויה!). נצא לטיול רגלי באחד הכפרים ונראה מקרוב כיצד חיים בחלק זה של העולם; חוויית המפגש עם המקומיים כאן היא אדירה.

יום 8 - קנפלט - בגאן 

הבוקר נצא בנסיעה חזרה למטה, אל מישורי בגאן. את שעות הצהרים נקדיש למנוחה וזמן אישי במלון. 

נבקר במקדש אנאנדה הוא אחד המקדשים הידועים והיפים ביותר של בגאן, ואחד הראשונים שנבנו בה. במרכז המקדש ניצבות ארבע דמויות בודהא גבוהות ומוזהבות, שאחת מהן מציגה פלא מיוחד; הבעותיו של בודהא משתנות בהתאם למרחק שממנו צופים בהן...

יום 9 - בגאן - ההו - פינדאיה

בשעות הבוקר המוקדמות נצא לשדה התעופה של בגאן ומשם נטוס להֶהוֹ. 

נמשיך בדרך אל פינדאיה הממוקמת במדינת שאן ונחלוף על פני נוף ציורי של כפרים קטנטנים ושדות חקלאיים.

פינדאיה הינה עיירה קטנה ושלווה השוכנת למרגלות גבעות ולצידו של אגם. נצא לטיול רגלי סביב האגם ולביקור במקום 

החשוב ביותר כאן; מערה המשמשת אתר עליה לרגל והמארחת בקרבה כ-8,000 פסלי בודהא בגדלים שונים העשויים מחומרים שונים, מצופים בעלי זהב. מחזה מרהיב שנחרט היטב בזיכרון!

יום 10 - פינדאיה - אגם אינלה

אחת המלאכות שמדינת שאן מפורסמת בהן היא ייצור נייר בעבודת יד, ממנו מכינים גם מטריות נייר. נבקר במפעל מקומי, נלמד על תהליך הייצור ונראה כמובן את התוצר הסופי הצבעוני והמשמח. מפינדאיה נמשיך בנסיעה ליעדנו הבא, אגם אינלה, אחד המקומות הקסומים בבורמה. בדרך נעצור לביקור במנזר הבנוי מעץ טיק ומציג גילופי עץ יפים. 

הידעת שגם בבורמה מייצרים יין? נבקר ביקב מקומי, הממוקם קצת מעל האגם ומציג נוף יפהפה שלו, נטעם מהתוצרת, ונמשיך הלאה בדרכנו. נבקר בבית ספר המנוהל על ידי נזירים ומהווה בית לילדים שחלקם יתומים וחלקם מגיעים ממשפחות מעוטות יכולת. נבקר גם במנזר של נזירות, ניפגש לשיחה עם אחת הנזירות, נשמע על אורח החיים שלהן ובמה הוא נבדל מאורח החיים של הנזירים. 

יום 11 - אגם אינלה

בוקר טוב אל מול יופי פסטורלי מרחיב לבב שמציג אגם אינלה. בתי עץ על כלונסאות שצצים מתוך המים, גינות ירק צפות, כפריים עסוקים במלאכתם, כל אלה ועוד מבטיחים חוויה מיוחדת במינה. כלי הרכב שלנו היום יהיו סירות קאנו, אשר יובילו אותנו בשייט על האגם השני בגודלו בבורמה, כדי להכיר את אורח החיים המיוחד שהתפתח באזור ולחוות את הקשר המיוחד שנרקם כאן בין האדם לאגם. 

זה הזמן לשבת, להירגע וליהנות מהנסיעה! הכפרים כאן נבנו על ידי מיעוט אתני טיבטי-בורמזי, בני שבט האינתה וכוללים את כל השירותים הדרושים כמו בתי ספר, חנויות, מנזרים – הכל על המים. נשוט בין הדייגים ונכיר את שיטות הדייג והחתירה הייחודיות. נגיע לפגודה המרכזית של האגם המארחת חמישה פסלי בודהא קטנים שצופו בכל כך הרבה שכבות של עלי זהב, עד שצורתם המקורית כמעט נעלמה. נשוט בין הכפרים השונים ונכיר את ההתמחות הייחודית לכל כפר: נעבור בין המפעלים המשפחתיים לקליית בוטנים וגרעינים והכנת חטיפי סויה. בכפר הנפחים, רוב המשפחות מתפרנסות מייצור סכינים, חרבות וקישוטים שונים - הכל מברזל. בכפר האורגים נעצור באחת הסדנאות ונראה כיצד מכינים חבלים וחוטים מצמח הלוטוס ואיך אורגים אותם על הנול. ניכנס גם לאחד הבתים, נראה מבפנים איך נראה בית עץ על כלונסאות, ונפגוש משפחה מקומית. בכפר הבא נראה איך מכינים סירות ורהיטים מעץ טיק, ובכפר הדייגים נפגוש בנשים המכינות סיגרים בעבודת יד – תחת עיניהן האוהבות של המקומיות, ננסה גם אנחנו לעטוף את הטבק בעלים ולגלגל אותם לכדי סיגר...

יום 12 - אינלה - אינדיין - אינלה

היום נמשיך לשוט לנו באגם ונבקר בסדנת חרשי כסף, שם נראה כיצד מפיסות כסף גולמי מייצרים תכשיטים וחפצי נוי למיניהם.  ממרחבי האגם ניכנס לתעלה צרה מעוטרת בעצים וקני סוף משני צידיה, כדי להגיע לאזור אין דיין היפהפה. עכשיו מגיע הזמן להרגיש קצת כמו בסרט של "אינדיאנה ג'ונס", כשנלך דרך סבך הג'ונגל ונגיע למתחם מדהים של פגודות עתיקות: שברי פסלים, ראשי בודהא, סטופות הרוסות, גילופים של בעלי חיים וכלי נשק – כל אלו מסתתרים וצצים בינות הצמחיה בערבוביה מופלאה. 

נצא להליכה מרעננת בכפר הסמוך, שבתיו בנויים מבמבוק. ניכנס לאחד הבתים ונשב למפגש מקרב לבבות עם בני המשפחה. נמשיך בהליכה ונגיע לעוד קומפלקס מדהים של כ-1000 סטופות המתנוססות אל על בצבעי זהב, לבן, צהבהב וחמרה, חלקן מקוריות מן המאה ה-17-18 ונטויות בזוויות משונות.

אחת מנקודות המשיכה של אגם אינלה היא שוק חמשת הימים, הנודד ברוטציה מכפר אחד למשנהו. אנשי האגם וגם הכפריים מן הגבעות שמסביב, מגיעים לשוק כדי למכור את מרכולתם, ואנו נזכה לזמן משמח בשוק.

השייט יוביל אותנו הלאה לאזור הגינות הצפות, שיטה מיוחדת שפיתחו בני המקום. כמו בכל דבר שהבורמזים עושים, גם בהקמת שטח חקלאות כזה, דרושים הרבה מאמץ ועבודה קשה; פיסות אדמה נישאות משפת האגם, מעוגנות לקרקע בעזרת מוטות במבוק ארוכים ורק לאחר מכן נזרעות הערוגות. כך מגדלים כאן עגבניות, ענבים, מלונים, אבוקדו ועוד. הסירות שלנו יובילו אותנו לכפר נוסף, שם נצא להליכה מקסימה בין שדות האורז, נחצה יער במבוק ונספוג את אווירת הכפר השלווה. בשעות אחר הצהרים נצא בשייט חזרה למרכז האגם. האור המשתנה חושף מראות שונים ופעילויות אחרות המתרחשות על פני המים ובכפרים.

יום 13 - אגם אינלה - ההו - ינגון - בנגקוק

ניפרד מאגם אינלה וניסע להֶהוֹ, ממנה נטוס בחזרה לינגון.

נבקר בפגודת שוודגון המרשימה עם סטופת הזהב המפורסמת שלה. זהו אחד האתרים הכי יקרים לליבם של הבורמזים, מקום סימבולי להיפרד מהמדינה הקסומה הזו. בכל זמן נתון נמצאים כאן מאות נזירים ומאמינים, וטקסים רבים מתקיימים כאן. גם אנחנו נערוך טקס משלנו, הזדמנות מצויינת לעצור לכמה רגעים ולנצור את החוויות מבורמה בליבנו לעד....

אחר הצהרים נצא בטיסה לבנגקוק. ובהמשך, טיסה חזרה לארץ.

יום 14 - תל אביב

נחיתה בתל אביב בשעות הבוקר.

 

 *במועד אוגוסט, במקום מחוז צ'ין (מחוץ לעונה), יורחבו הביקורים באזור בגאן ואגם אינלה

למחיר ולפרטים נוספים אנא לחצו על התאריך המבוקש

המחיר כולל -

 • טיסות בינלאומיות: כמפורט בתכנית

 • לינה: בתי מלון ברמת ארבעה וחמישה כוכבים, מלבד מחוז צ'ין – הטוב בנמצא

 • 3 טיסות פנים

 • כלכלה: ארוחות בוקר וערב בכל ימי הטיול, ארוחת צהרים אחת, בקבוק מים מינרלים ליום, מים בארוחות הערב

 • תחבורה: אוטובוס ממוזג, וואנים במדינת צ'ין, סירות קאנו באגם אינלה

 • פגישה ושיחה עם נזירה בודהיסטית

 • ביקור בבתי מקומיים

 • שייט פרטי מפאקוקו לבגאן

 • שייט פרטי באגם אינלה

 • סיורים וביקורים: כולל דמי כניסה לאתרים כמפורט בתוכנית הטיול

 • מדריכה ישראלית מצוות החברה; המדריכות שלנו נבחרות בקפידה בזכות מומחיותן והיותן נשים מיוחדות, המונעות מאהבה ליעד בו הן מדריכות. בעלות עומק וידע אינסופי, המטיילות ברחבי העולם, לומדות תרבויות, מסורות ומנהגים, רוכשות חברים מקומיים ואוספות אינספור חוויות וסיפורים

 • מדריכים מקומיים

 • תשר לנותני השירותים המקומיים

 • מפגש קבוצה; להיכרות והכנה לקראת היציאה לטיול

המחיר אינו כולל -

 • אשרת כניסה לבורמה (ניתן להנפיק ויזה אלקטרונית באופן עצמאי בעלות של כ-50$) 

 • שתייה והוצאות אישיות  

 • חיסונים  

 • ביטוח בריאות ומטען

 

הערות חשובות -

 1. בחרנו לשלב בטיול ביקור באזור אותנטי ופחות מתויר (מדינת צ'ין), ובהתאם לכך הנסיעה לשם ובחזרה, תתבצע בוואנים  ולעתים בדרכים מפותלות, כולל לילה בתנאי לינה פשוטים.

 2. סדר הלינות, הביקור באתרים והמפגשים עם המקומיים עשוי להשתנות בהתאם לזמני הטיסות, מזג האוויר והתנאים בשטח. אנו ממליצות להצטייד בהבנה ובסבלנות לשינויים, אם יהיו. אנו מצידנו נעשה כל שביכולתנו כדי לשמור על התוכנית המקורית ולהעניק לך חוויה מרתקת.

 3. מספר המקומות מוגבל, עקב אופיו המיוחד של הטיול; מינימום 10, מקסימום 20 נשים.

 4. עם ההרשמה לטיול מומלץ להנפיק פוליסת ביטוח.

 5. חיסונים: נא לפנות ללשכת הבריאות המחוזית, או למרפאת מטיילים.

 6. מיסי נמל: המחיר כולל היטלי בטחון ודלק הנגבים בארץ, העשויים להשתנות בהתאם לעדכונים שמתקבלים מחברות התעופה. העדכון יתבצע עם הנפקתם בפועל של כרטיסי הטיסה (עד כמה ימים לפני יציאת הטיול) ומחיר הטיול יעודכן בהתאם.

 7. לפרטים אודות תנאים ואחריות.