טיול נשים לצפון הודו

גומות החן של הודו הצפונית

סוד הקסם של הודו הצפונית יתגלה לנו שלב אחר שלב תוך התקדמות במסע, כשלנגד עיננו מתמזגים יופיו של הטבע עם נוף אנושי מרתק.

 

נתחיל את המסע בעיר אגרה המארחת כמה מן הדוגמאות הטובות ביותר של הארכיטקטורה המוגהולית וביניהן את הטאג' מאהל המפורסם. נמשיך לדלהי הבירה, החושפת שילוב מרתק בין העבר בן 3,000 השנה לבין צעידה דינמית בעידן המודרני.

נבקר ברישיקש השוכנת לשפת הגנגס, עטויה באווירת קדושה ורוחניות, המושכת אליה עולי רגל מכל רחבי הודו. זאת ועוד: צ'אנדיגאר המפורסמת בארכיטקטורה המיוחדת שלה, פלמפור-עיירה קטנה וירוקה המוקפת מטעי תה, דהרמסלה בעלת הצביון הטיבטי ואמריצר, המתגאה במקדש הזהב המרהיב.

- נשמח לשמוע ממך -

arrow&v

- מסלול הטיול -

יום 1 - תל אביב - דלהי

טיסה מתל אביב לדלהי (דרך יעד ביניים), בה ננחת למחרת.

יום 2 - דלהי - אגרה

נחיתה בדלהי. נסיעה על הכביש המהיר מדלהי תוביל אותנו לאגרה, היעד הראשון במסע המופלא שלנו. 

נתרענן וננוח מעט בבית המלון ונצא להתרשם מהדי העבר המפואר של השליטים המוגולים. הראשונה מביניהם תהיה מצודת אגרה, שהיא למעשה עיר מלכותית המוקפת חומה מאבן חול אדומה, המסתירה את המראה המעודן-מהודר של המצודה מבפנים. מהמצודה נעבור למקום אחר לגמרי, אך המשקף היטב גם הוא את האלגנטיות המרהיבה של העבר. כאן יוצגו בפנינו תכשיטים אותם נהגו לענוד מלכות ומלכים וגם עבודות רקמה יפהפיות המעבירות מסר באופן תלת מימדי, של מחשבה והשקעה מרשימות ביותר.

מהעבר נחזור להווה, במפגש פרטי עם אישה מרשימה שתחלוק איתנו את סיפור חייה, ואיך זה להיות אישה בהודו של היום. בארוחת הערב הראשונה שלנו בהודו, ניחשף לחלק מהטעמים הטעימים של המטבח ההודי העשיר.

יום 3 - אגרה - דלהי 

אחד המבנים המוכרים ביותר בהודו ובעולם כולו הינו כמובן ה-... טאג' מהאל. נצא לבקר במבנה הפלאי הזה, שנבנה על ידי שאה ג'האן להנצחת אהבתו לאשתו. מאגרה ניסע לדלהי, המציעה מיזוג מיוחד במינו בין עיר מוסלמית עתיקה וצפופה לכרך מודרני, עשיר ומודרני. בין מדשאות ומזרקות מים נמצא שער הודו, הנמצא בקצה שדרת ראג'פאת ומשקיף על המתחם המרשים של מבני הממשל ההודי. נעשה סיבוב באזור המטופח ונמשיך לאזור שונה בתכלית, כמו הודו עצמה, גם אנו נעות בין קצוות... נעלה על ריקשות אופניים ונסייר במבוך הסמטאות הקסום של צ'אנדני צ'וק,; ערב רב של חנויות קטנות המציעות אביזרי קישוט מנצנצים לבדים, כפתורים וחרוזים, אמרות מסולסלות, בדי סארי מבריקים – תאווה לעיניים.

יום 4 - דלהי - רישיקש

מדלהי להארידוואר נחליף אמצעי תעבורה ונתנסה בנסיעת בוקר מוקדמת ברכבת אקספרס. אחת משבע הערים הקדושות להינדים היא הארידוואר - בה מתחיל נהג הגנגס המגיח מאי שם בהרי ההימלאיה את זרימתו אל המישורים. נבקר באתר המרכזי, הלא היא הגהאט (מדרגות היורדות לגוף מים בו נעשים טקסי טוהרה), אליה מגיעים מליוני תיירים הודים מדי שנה, כדי לטהר את עצמם מחטאיהם על-ידי  טבילה במי הגנגס הקדושים. 

נמשיך לרישיקש, שבהיותה קרובה למקורות הגנגס ולאתרים המזוהים עם סיפורי המיתולוגיה ההינדית, מהווה גם היא מוקד עליה לרגל עבור המאמינים ההינדים. זוהי עיר של רוח ומים; רוחותיהם של האלים ההינדים ומי הגנגס הקדוש משרים כאן אווירה מיוחדת.

בערב נתנסה בטעמה של המדיטציה המאפשרת לפתח בין השאר, שקט פנימי וחשיבה בהירה.

יום 5 - רישיקש

תורות החשיבה ההינדיות הביאו לעולם גם את היוגה, המבקשת לתרום לאיזון הגוף והנפש. אז כיאה למקום בו אנו נמצאות, נתנסה הבוקר בשיעור יוגה בהנחיית מורה מקצועי.

רישיקש משופעת בסיפורים על הסתגפות וגאולה, בבתי ספר ליוגה ומדיטציה ובאשראמים, חלקם אף זכו להכרה בין לאומית. אחד מהם הוא אשראם שיווננדה בו נבקר - שיווננדה היה אחד מהמורים הגדולים ליוגה של המאה ה-20, משנתו התפרסמה בכל רחבי העולם וזאת למרות שבקושי יצא מגבולות רישיקש. צמד גשרים תלויים להם מעל הגנגס החוצה את רישיקש, נעבור אחד מהם ונצא להליכה בין הבזאר לגדות הנהר.  בזמן האישי נוכל להסתובב בין הדוכנים, לצפות בהתרחשות המרתקת ולספוג את האווירה.

יום 6 - רישיקש

גם הבוקר נתחיל בשיעור יוגה מרענן; אימון לגוף ולנפש. 

קיומה של רישיקש חדר לתודעתם של בני-המערב רק לאחר ביקורם של חברי להקת הביטלס בשנות ה-60; עם השיער הארוך וזרי הפרחים לצווארם, אחת התמונות הזכורות ביותר של הביטלס היא כשביקרו כאן, במטרה לברוח מהעולם התזזיתי שבו חיו וללמוד מדיטציה ממי שהפך לגורו שלהם, המהרישי מאהש יוגי. נבקר באשראם, שגם שנים אחרי, עדיין מוכר כ"אשראם של הביטלס". 

נטייל בטבע היפה באזור הסמוך לרישיקש ובמידה וגובה המים יאפשר זאת, אף נחווה שייט על הגנגס.

לקראת שקיעה נשתתף ב'גנגה ארטי', טקס הנערך מדי יום לכבודה של "אמא גנגה" (הגנגס משול לאמא), בליווי תפילה, שירה, צלצולי פעמונים, מנורות אש ומנחות – חוויה מרגשת.

הערב נתארח אצל משפחה מקומית, לארוחת ערב ולמפגש מלב אל לב.

יום 7 - רישיקש - צ'אנדיגר

עוד הזדמנות הבוקר ובאמצעות שיעור יוגה, דרך המימד הפיזי למקד את תשומת הלב שלנו פנימה.

"הבה נקים עיר חדשה, סמל לחירותה של הודו, שאינה כבולה לעבר או למסורת..." כך נאם נהרו, ראש הממשלה הראשון של הודו, כשהוחלט על הקמתה של העיר צ'נדיגאר, אליה נגיע בהמשך היום. בהתאם לכך, תכנן האדריכל השוויצרי לה קורבוזיה ויצר עיר מסודרת, מאורגנת וירוקה. נבקר בגן הסלעים שנבנה מאבנים ופסולת שלאיש לא היה חפץ בהם ועם השנים התרחב לאתר מטופח, מלא בפסלים מקסימים ורבי דמיון. העיר ידועה בשל רמת החיים הגבוהה בה ודוגמה מובהקת לכך הינה רובע הקניות בו נטייל; שדרה רחבה של חנויות המציעות סחורה מכל טוב.

יום 8 - צ'אנדיגר - פלמפור

נבקר באחת משכונות הבתים הפרטיים ונראה מקרוב את סגנון הבניה המקומי.

מצ'אנדיגר נמשיך בנסיעה ונעבור למדינת הימאצ'ל פראדש, שמשמעות שמה היא "ארץ הפסגות המושלגות תמיד". בערב נגיע לפלמפור, עיירה הקטנה, המוקפת מכל עבריה שדות תה ירוקים ונופים מרהיבים.

יום 9 - פלמפור - מקלוד גאנג' (דהרמסלה)

נבקר באחוזת מטעי תה שהוקמה במאה ה-19 על ידי הבריטים ועברה מס' ידיים, עד שבשנת 1953 עברה לידי משפחה בעלת היסטוריה עשירה בתעשיית התה. נסייר באחוזה, במטעים ובמפעל ונלמד על התהליך שעובר צמח התה עד שמגיע לספל שלנו. 

נמשיך למקלוד גאנג', העיירה המשמשת כמקום מושבה של הממשלה הטיבטית הגולה ושל הדלאי- לאמה, מנהיגה הכריזמטי. בדרך נבקר במכון נורבולינגקה, שתוכנן על-ידי אדריכל יפני; נטייל במתחם היפהפה בינות שבילים מעוצבים, צמחי במבוק ובריכות מים. ניכנס לכיתות השונות ונראה את האומנים השוקדים על הטכניקות הטיבטיות המסורתיות של גילוף, ציור, פיסול ורקמה.

פליטים טיבטים רבים ממשיכים להגיע לאזור מאז שנות ה-60, כדי למצוא מקום מקלט פיזי ורוחני. רחובות צרים משובצים בגלימות הבורדו של נזירים ונזירות טיבטים, דגלי תפילה צבעוניים, רכס הרים מרשים מסביב - כל אלה מעניקים למקלוד גאנג' אווירת קסם ייחודית.

יום 10 - מקלוד גאנג' (דהרמסלה)

ניסע לבקר בכפר הילדים הטיבטים המטופח, המשמש כבית ספר וכמקום מגורים לכ- 2,000 ילדים. בנסיעה קצרה משם נגיע אל אחת מנקודות הנוף היפות, משם רכסי ההימלאיה המושלגים נראים כבמרחק נגיעה. נצא לטיול הליכה בין הכפרים השומרים על מסורת ייחודית לתושבי ההרים, ונגיע לאזור בו הנזירים הטיבטים יוצאים להתבודדות.  נגיע גם לבהגסו ובדהרמקוט, שני כפרים ציוריים, החביבים על התרמילאים. נבקר אצל חברותינו אשר תספרנה לנו על אורח חייהן השומר על המסורת מחד וחשוף לתרבות המערב מאידך. 

נהנה מזמן אישי בכפרים ונמשיך לטיול הליכה נעים למפל.

יום 11 - מקלוד גאנג' (דהרמסלה)

נבקר במנזר הנחשב לאתר הבודהיסטי החשוב בעיירה ובמוזיאון המציג את מאבקה של טיבט בכיבוש הסיני. 

ניפגש לשיחה מרתקת עם נזיר בודהיסטי ונשמע ממנו על אורח החיים ודרך המחשבה. 

נמשיך להליכה רגלית נעימה ביער, סביב המתחם המקודש לבודהיסטים. 

בזמן האישי נוכל להסתובב בין החנויות, לשבת על גג אחת המסעדות עם כוס צ'אי מתוק וליהנות מהנוף הנהדר הנשקף סביב. בהמשך, נלמד בשיעור בישול מלא טעמים חלק מרזי המטבח הטיבטי וההודי.

יום 12 - מקלוד גאנג' - אמריצר

עדיין במקלוד גאנג', במתחם המנהלה טיבטית נשמע כיצד פועלת הממשלה הטיבטית מן הגלות ונבקר בספריה לכתבים טיבטים, בה שמורים טקסטים שניצלו ממהפכת התרבות. נמשיך ליעדנו הבא במסע, לאמריצר המהווה מרכז למאמיני הדת הסיקית; דת אשר נהגתה במטרה לחבר את המיטב שבאיסלאם עם המיטב שבהינדואיזם. 

נהנה מזמן מנוחה במלון ובערב נצא למקדש הזהב המרהיב; בעל כיפה מזהב טהור ומוקף בריכת מים קדושים בה טובלים המאמינים. נצפה בטקס המתרחש מידי לילה, עת מובילים את הספר הקדוש של הסיקים, למקום "לינת הלילה" שלו. יופיו של המקדש, אווירת השלווה ושירת כוהני הדת הנשמעת מכל עבר, הופכים את הביקור במקום לחוויה בלתי נשכחת.

יום 13 - אמריצר

מן העיר אל הכפר; נצא לטיול ונגלה את אורח החיים של תושבי הכפר במדינת פנג'אב. נתארח בבית לכוס תה ושיחה קלה ונהנה מהאווירה הנעימה. נבקר במקדש הינדי מעניין המנציח את לאל דווי; קדושה מהמאה ה-20, אותו פוקדות בעיקר נשים. 

ועוד קצת לפני הפרידה מהודו, נתקשט בעיטור חינה כמנהג המקום.

אחר הצהרים ניסע לטקס סגירת הגבול בין הודו לפקיסטן. נצפה בטקס התיאטרלי הכולל מפגן ראווה, תרגילי סדר וקיפול הדגלים, הכל בו זמנית בשני הצדדים. קהל פטריוטי לוקח חלק פעיל בטקס וקורא בהתלהבות קריאות עידוד. 

יום 14 -  אמריצר - תל אביב

מקדש הזהב נראה ומרגיש אחרת בשעות שונות. נבקר בו שוב, על מנת לצפות ביופיו המתגלה גם באור היום, כולל  חדר האוכל המשותף המשרת מדי יום אלפי אנשים, המקבלים כאן ארוחה ללא תשלום.

עוד רגע קט כדי לספוג את אווירת הרחוב ההודי, נטייל בזמן אישי באזור השוק המקומי ונוכל לרכוש מזכרות אחרונות, לפעם זו...

בשעות הערב נצא לשדה התעופה.

יום 15 - אמריצר - תל אביב

בשעות שבין לילה ליום נצא מאמריצר בטיסה (דרך טשקנט) בחזרה לישראל.

 

למחיר ולפרטים נוספים אנא לחצו על התאריך המבוקש

המחיר כולל -

 • טיסות בינלאומיות

 • לינה: בתי מלון ברמת ארבעה וחמישה כוכבים, ברישיקש ובדהרמסלה – הטובים בנמצא

 • כלכלה: ארוחות בוקר וערב בכל ימי הטיול, 2 ארוחות צהרים, בקבוק מים מינרלים ליום, מים בארוחות הערב

 • תחבורה: רכבים מרווחים ומפנקים (דמויי ג'יפים - לנוחות מקסימלית, רק 3 נשים ברכב), ריקשות, נסיעה ברכבת

 • מפגשים עם חברים מקומיים: חברה באגרה, משפחה ברישיקש, חברות מהכפר, משפחה באמריצר

 • פגישה ושיחה עם נזיר בודהיסטי

 • 2 שיעורי יוגה

 • שיעור בישול

 • התנסות במדיטציה

 • שייט בגנגס (מותנה בגובה המים)

 • ביקור במפעל לייצור תה

 • סיור ריקשות אופניים

 • עיטור חינה אישי

 • סיורים וביקורים: כולל דמי כניסה לאתרים כמפורט בתוכנית הטיול

 • מדריכה ישראלית מצוות החברה; המדריכות שלנו נבחרות בקפידה בזכות מומחיותן והיותן נשים מיוחדות, המונעות מאהבה ליעד בו הן מדריכות. בעלות עומק וידע אינסופי, המטיילות ברחבי העולם, לומדות תרבויות, מסורות ומנהגים, רוכשות חברים מקומיים ואוספות אינספור חוויות וסיפורים

 • מדריכים מקומיים

 • תשר לנותני השירותים המקומיים

 • מפגש קבוצה; היכרות והכנה לקראת היציאה לטיול

המחיר אינו כולל -

 • אשרת כניסה אלקטרונית להודו (דרך משרדנו; הליך פשוט, טופס בעברית, 300 ש"ח)

 • שתייה והוצאות אישיות

 • חיסונים

 • ביטוח בריאות ומטען

 

הערות חשובות -

 1. הודו בעיננו, היא מדינה מיוחדת במינה. חלק מהיופי שלה טמון באופן ובקצב התנהלותה, בשונה ממה שאנו מכירים. אנא, קבלי זאת ברוח טובה וראי זאת כחלק בלתי נפרד מחוויית הטיול.

 2. סדר הלינות, הביקור באתרים והמפגשים עם המקומיים עשוי להשתנות בהתאם לזמני הטיסות, מזג האוויר והתנאים בשטח. אנו ממליצות להצטייד בהבנה ובסבלנות לשינויים, אם יהיו. אנו מצידנו נעשה כל שביכולתנו כדי לשמור על התוכנית המקורית ולהעניק לך חוויה מרתקת.

 3. יש לקחת בחשבון שחלק מהנסיעות בין הערים הינן ארוכות מאד, אך מתנהלות ברכבים נוחים ומרווחים.

 4. מספר המקומות מוגבל, עקב אופיו המיוחד של הטיול; מינימום 10, מקסימום 20 נשים.

 5. עם ההרשמה לטיול מומלץ להנפיק פוליסת ביטוח.

 6. חיסונים: נא לפנות ללשכת הבריאות המחוזית, או למרפאת מטיילים.

 7. מיסי נמל: המחיר כולל היטלי בטחון ודלק הנגבים בארץ, העשויים להשתנות בהתאם לעדכונים שמתקבלים מחברות התעופה. העדכון יתבצע עם הנפקתם בפועל של כרטיסי הטיסה (עד כמה ימים לפני יציאת הטיול) ומחיר הטיול יעודכן בהתאם.

 8. לפרטים אודות תנאים ואחריות.